Neden Enneagram?

Enneagram eğitimi ile önce kendinizin 9 mizaç tipinden hangisi olduğunuzdan başlayarak insanları daha yakından tanımayı öğreneceksiniz. Enneagramın öngördüğü 9 tip mizacın özelliklerini derinlemesine kavramış olacaksınız. 9 mizaç tipinin temel korku ve arzularını, motivasyonlarını, güçlü ve zayıf yanlarını, potansiyel risklerini, stres ve konfor hattında nasıl davrandıklarını öğrenmiş olacaksınız. Özellikle aile hayatından başlayarak eşinizle ve çocuklarınızla olan ilişkinizden iş ve sosyal ilişkilerinizde karşılaştığınız sorunlara kadar, farklı bir bakış açısıyla bakma ve çözüm getirme yeteneğine kavuşacaksınız.

Mizaç Nedir?

Davranış Merkezi

Kişilik tipini öğrenmenin, insanlar arası iletişimi güçlendireceği, kişiler arası çatışmaları önleyeceği ve sorunlara çözüm geliştirme yolunu açacağı da ortadadır. Kendi kişilik tipini öğrenmiş olan, kişiliğinin güçlü ve zayıf yönlerini bilen, bunlara yönelik olarak kendisini geliştirme şansı yakalayan insanlar iyi birer iletişimci olurlar.

Duygu Merkezi

Bir insanın duygu, düşünce, yetenek, ilgi, tutum, davranış ve eylemleri kişiliğini oluşturan başlıca öğeler arasındadır. Kişi genellikle bunların bir kısmının farkında, bir kısmının ise farkında değildir. Kişilik tipinin öğrenilmesi ile hem mizaçtan gelen özelliklerin hem de karakter özelliklerinin ortaya çıkartılması ve bu sayede kişide oluşmuş olan kişilik tercihlerinin bilinmesi ve her bireyin kendisindeki güçlü ve zayıf yanları anlaması ve geliştirmesi mümkün olacaktır.

Düşünce Merkezi

Kişilik tipini öğrenmenin diğer bir faydası ise, kişinin kendisine uygun, kendisini memnun edecek hayat tercihlerinde bulunabilmesidir. Özellikle kariyer, ortaklıklar, evlilik ve hobi seçiminde kişinin kendi kişilik tipini ve bu tipten kaynaklanan tercihlerini bilmesi büyük önem taşır.

Enneagram Eğitim Başarı Modeli Akademiden mem Psikoloji Pedagoji

Uzmanlarımız

Arzu Dinçer Çakır

Çocuk Gelişim Uzmanı, Aile Danışmanlığı

Aslı Çevirgen

Psikolojik Danışman

Şevket Cankurtaran

Psikolog

Aslı Kaya

Psikolog

Duyuru ve Etkinlikler

Akademiden Sanat